Rock am Ring

date de turneu, review-uri, fotografii din concerte etc...

Moderator: Cristina

User avatar
engel
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 111
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:17 pm

Rock am Ring

Post by engel »

http://www.youtube.com/watch?v=4tdzvJivmHc Haifisch proshot cantat aseara in Nürnberg :D

cine voteaza cu mine? e (cel putin jumate) playback :P
Image
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Flake si-a lasat mustata ? :shock:
Last edited by Gaby on Mon Jun 14, 2010 7:12 am, edited 1 time in total.
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Da.. nu stiu ce s-a intamplat.. nici nu l-as fi recunoscut daca nu stiam ca e el :lol: :lol:
E bine ca se plimba din nou cu barca totusi :D Poate fac asa si la noi 8)
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

"cel putin" parerea mea, si o spun sigur, nu e play cu back, mai ales cum "se joaca" Flake la sfarsit cu orga lui :lol: , modul inconfundabil al lui Till, no way........... :lol:
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

Sunt unele pasaje care ar fi suspecte de playback, si nu, nu o spun cu rautate, chiar cu mila de vocea lui Till, pentru care asta ar fi si motivul.. cat despre show ce sa zic, se vede ca sunt mai activi si mai dornici de ''rock'', poate si un pic timizi :oops: din cauza ca sunt filmati si publicul e mai diversificat.. Am urmarit cateva piese , Sonne m-a emotionat foarte tare,pana la lacrimi chiar, mai ales intro'ul lui Doom.
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

ori eu nu mai aud bine,desi mi-am facut audiograma si aud orice sunet ori voi ati baut ceva dis de dimineata...unde naiba vi se pare voua ca este "play cu back"vb lui stein? v-ati hotarat brusc si din senin sa va sabotati propria formatie? hai ma, sa fim seriosi...in vocea lui till nu simt decat, oboseala dar nicidecum nu mi se pare ca ar mima! ce v-a apucat?Image sa mai asteptam si alte pareri...dar sunt sigura ca va inselati!
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

O fi caldura si(sau) criza de vina.. :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

nu cred ca e vorba de a auzi bine sau nu, cred ca e vorba de acea ureche muzicala, afinitate si cunoastere.Buckstabu e un exemplu destul de bun, plus ca mai poti trage concluzii si din miscarile lui, pozitie samd. :wink:
Image
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

hai ma! insinuezi cumva ca suntem pe langa? hai sa asteptam si parerea veteranilor de pe forum...Cristina,PEnTRU, Sylar,Shilo etc...chiar mi se pare ca Till se misca mult mai putin decat in alte concerte...refuz categoric sa-ti dau dreptate si crede-ma nu din subiectivism...interpretarea nu seamana cu cea de pe disc...este o interpretare live in care ritmul difera, se aude clar respiratia, tremuratul vocii...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Pot sa fiu direct (LIVE?)..Ma doare undeva(in fund) de parerile voastre legate de acest subiect

Legat de B********..ai ascultat (vazut) tu toate concertele lor de pana acum de zici asta?

uita-te la clipul asta..filmat in Moscova

http://www.youtube.com/watch?v=EcQZxXyVNRQ

in intervalul 2.06-2.12 Till schimba un pic versurile la B********
in loc de

Fass' das nicht an!
Sag' einfach nein!

el spune
Fass' das nicht an!
Sag' einfach nieet! ("nu" in rusa)

+ca a mai schimbat versurile la diferite melodii si in alte concerte cantandu-le in limba tarii in care sustineau concertu respectiv
Asa ca exista 2 concluzii:ori au facut albumul LIFAD si in engleza,spaniola,franceza,ceha,slava etc pt a face playback..ori v-a afectat pe voi criza,caldura etc?
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

bravo Sylar!Image
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

si nu ii apar doar pe Rammstein..s-au mai trezit niste destepti pe un alt forum care spuneau ca Linkin Park fac playback desi..ei prelungesc semnificativ durata unor melodii tocmai pt a dovedi ca presteaza live fara payback

ah..si inca ceva si mai clar

uita-te la Keine Lust,Pussy,Haifisch,Sonne..Till lasa publicul sa cante
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

mai mihai...tu o spui ca si cum ar exista un pitic mic in spate cu mana pe un buton si care nu are altceva de facut decat sa apese on si off...asa cand i se pare lui ca till a obosit. hai mai...ce-i toata treaba asta cu "mila fata de vocea lui till"...are voce si face fata fara probleme...e solist daca nu ar putea nu ar mai canta...incetati sa mai vedeti playback in tot ce misca...sunt profesionisti ce naiba,fac treaba ca la carte...
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Sint 100% de acord cu ce a postat AVA mai sus. Cum sa fie playback? La ce? la chitari? :lol: Ca la voce se aude din avion ca nu suna nicidecum ca pe disc, ci dimpotriva, se sesizeaza foarte usor o oboseala in cantarea lui Till. Payback-ul nu are nicio legatura cu miscarile de scena sau mai stiu eu ce alte nimicuri.
Si apoi, playback la Rock am Ring?!?!! Va inchipuiti ce ar fi iesit? Pe langa ca si-ar fi luat-o rau de tot de la public, cred ca o luau si pe linie juridica. Din cate stiu in tarile UE playback-ul live se pedespeste destul de aspru.
User avatar
Mihai
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 76
Joined: Thu Sep 17, 2009 1:24 am
Location: Braila
Contact:

Post by Mihai »

ok, poate o fi vreun pitic, dar tre sa fiti si mai atenti, poate ca ma considerati vreun outsider sau altcv ptc ii critic, dar sa stiti ca sunt pt mn cei mai buni, tari, awesome, ii ascult de mic.. si imi este greu sa admit si sa postez astfel de lucruri, nu am zis ca face playback la toata melodia, asta e si ideea , deasta sunt si nemti, sunt buni, la toate(cred). Cand tipa BUUUCKKSTAABUU. nu observati ca se intoarce,face headbang foarte jos, plus ca vocea e cea de la inregistrari cu siguranta, asta va dati seama doar daca ati ascultat indeajuns de mult albumu, daca intradevar sunteti fani.o sa imi sariti in cap, o sa ma certati.. da tre sa fim realisti :)nici mie nu imi place, dar e un adevar, pe care multi nu il accepta sau nu il vad :)sau nu vor sa il vada :)
Image
Post Reply