PROGRAMUL ULTIMA SPAGA

cand ai ceva de anuntat si vrei sa afle lumea...
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Sylar wrote:hewy, hey..cine m-a pus conducator?.. :shock: :shock: vreti sa intru in cartea recordurilor la cea mai rapida demisie? :lol: :lol:
Daca masele te vor, nu ai ce face! Te vei sacrifica pentru binele nostru, al tuturor!

Image
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

aa..salut Morpheus..I am NEO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

Shhhhh! You're blowing my cover! :twisted:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Mihnea
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 338
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:02 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Mihnea »

Legat de ce ati spus, nu stiu cum e cu cozile la pasapoarte. Dar am vazut in spitale cate mitocanii se fac. 1. Desi sala de asteptare era plina nimeni nu intra si nimeni nu iesea din cabinet. Acum nu stiu eu cat dureaza o consultatie, dar 20 minute nu a intrat si iesit nimeni din DOUA cabinete. 2. Pe avizier (bineinteles ajunsesem sa stiu avizierele pe de rost) scria ca "cazurile vor fi preluate in functie de urgenta medicala, nu de ordinea in care au venit oamenii, lucru care teoretic este indicat, dar este foarte subiectiva "urgenta medicala", asa ca ei pot foarte usor sa cheme pe cine vor. Un singur caz am auzit, era o mama cu o fata de 10 ani care statea sprijinita de ea, mama spunea ca fata nu a mai dormit de doua zile, ca a venit cu ea la urgenta in urma cu doua zile si ca au trimis-o acasa. Ce as mai putea sa zic in cazuri din-astea?.. Daca nu eram scos din minti de asteptare si daca femeia parea mai dornica de glume ii sugeram sa se duca acasa, sa cheme ambulanta si sa vina iar, ca se pare ca altfel cu astia nu se poate...
In plus, daca ar fi fost sa ma iau dupa "urgenta medicala", eu nu mai intram, caci nu aveam nimic cronic. Mai exact, intr-o noapte m-am trezit si m-am sufocat tusind un minut in continuu, deci pericol ar fi fost in orice moment, dar asa, la momentul X, eram foarte bine comparat cu ceilalti. Pana la urma dupa ce am stat o jumatate de ora am aflat ca doamna doctor nu este, ca nu a venit de la cealalta clinica unde lucreaza :| Pauza..
Noroc ca tata are de la serviciu card de la un centru medical privat, care este bineinteles ca este net superior din toate punctele de vedere oricarui spital de stat... Pana la urma TOT acolo am rezolvat, asa ca.. de ce se platesc taxe pentru sanatate pana la urma?..
______________________________________________________________________________________________________________________
Hai ca daca tot m-am apucat de povestit din Romania, mai zic una ca mi-am adus aminte si m-am enervat iar :evil:
In Sinaia exista un sens giratoriu in fata hotelului International. Noi, venind dinspre parc ne apropiem, vedem o masina neagra care venea din sensul opus, ne apropiem si mai mult, masina intra in locul unde era rondul si apoi semnalizeaza si face rondul, trecand pe la 5 metri in spatele nostru, deci fara vreun pericol..
In fata hotelului ce asteapta?.. Doua masini de politie, un politist ne face cu mana sa oprim, ii spune celui de la volan ca cica nu a acordar prioritate la intrarea in rond si... Deja nu mai ascultam cu atentie. In timp ce domnul completa procesul verbal cazuri identice cu al nostru treceau neobservate ca, cine sa fie atent la ele.. Brusc vedem aceeasi masina facand aceeasi manevra si politistii oprind alta masina... Scena s-a repetat de alte doua ori iar noi.... ce sa mai facem.. "Admiram" spectacolul oferit de politisti...
______________________________________________________________________________________________________________
Legat de cazul de sus, noi avem o cunostinta politist, care ne-a spus ca ei sunt obligati de superiori sa dea 10 amenzi pe zi, daca nu, ore suplimentare (bineinteles neplatite, da' voi ce credeati?..)
______________________________________________________________________________________________________________
In concluzie, desi nu sunt un admirator infocat al lui Mircea Badea, mottoul lui este cat se poate de adevarat, mai ales pentru cazul povestit de AVA si al meu cu spitalul:
Trăim în România şi asta ne ocupă tot timpul.
AVA
General
General
Posts: 1633
Joined: Mon Oct 26, 2009 12:23 pm
Location: Timisoara

Post by AVA »

Mihnea! Cred ca in ceea ce priveste sistemul de sanatate din Ro, suntem lamuriti si scarbiti cu totii! Ai trei variante pentru a te mentine sanatos sau dupa caz, in viata.1-Sa cotizezi la greu si in acest caz mai bine mergi dincolo; 2-Sa ai pile mari cu care sa-ti faci intrarea la toti medicii nu doar ca sa nu stai la cozi ci si sa fie atenti la diagnostic; 3-Cu putin noroc poti apela la clinicile private(dar nu e sigur pentru ca avem de a face cu aceleasi cadre medicale). Crede-ma, stiu ce spun, sunt patita.Nici Timisoara nu face exceptie...Am intalnit insa, in iarna trecuta si oameni ok ,in domeniu, care cat de cat isi mai dadeau interesul insa sunt putini. Eu nici acum, dupa jumatate de an de analize peste analize, bani dati la greu nu am un diagnostic clar si chiar de l-as avea tot nu am incredere, asa ca astept sa vizitez cu "nerabdare" si clinicile voastre din Bucuresti(am o bucurie in suflet cand ma gandesc la asta...)...Acum , sincer, eu nu am intalnit doi doctori care sa dea acelasi diagnostic pe aceleasi simptome si analize...in fine! :roll:
Ceea ce ne-ai povestit in legatura cu politia...m-a lasat masca desi parca nu ar trebui sa ma mire, tinand cont de faptul ca nu de mult iesisera la iveala afacerile facute de Columbeanu (daca nu ma insel) cu radarele de pe soselele patriei... :evil:
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

Un OOOFFFF mare cât Everestul sănătatea din România! Lucrez in sistem.Carenţele,desigur,se datoresc şi sistemului in sine dar şi angajaţilor. Ar trebui să primeze,in toate domeniile,bunul simţ,demnitatea,conştiinţa lucrului bine făcut,corectitudinea.Fac parte din generaţia care a început cariera înainte de ''89 - eram numiţi "armata în alb". Incă sunt mândră de uniforma pe care o port,pt că mi-am ales o profesie nobilă şi pt că respect tot ce am fost învăţată.Din păcate,pt mulţi,priorităţile sunt altele.Din păcate, tinerii,mulţi chiar valoroşi,pleacă din ţară-atât pt un salariu decent cât şi pt a se afima.Din păcate....TRĂIM ÎN ROMÂNIA.
Ar fi ffffff.multe de scris,dar mă doare sufletul şi mă opresc la doar atât.
Rammstein sei Dank!
User avatar
Rapunzel
General
General
Posts: 1708
Joined: Mon Dec 07, 2009 8:40 pm

Post by Rapunzel »

@Mihaela
Inteleg ce spui, eu vin dintr-o familie in halate albe, si imi dau seama ca sistemul e extrem de prost pus la punct... Chiar ca nu are rost sa dezvoltam subiectul, e mult prea trist :evil:
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Din nefericire aste se intampla, la asta asistam neputinciosi. Logic ca medicii valorosi merg in strainatate, acolo sunt platiti la adevarata valoare si pot lucra in conditii prielnice si cu dotari de top. Cei ramasi in tara s vai de mama lor: lucreaza in conditii jalnice, nu au echipament, nu sunt platiti si majoritatea (respect pt exceptii) devin impasibili cu pacientii, vor cauta sa faca multi bani din spagi... Uni o fac cu dezgust aducandu-si aminte de juramantul lui Hipocrat, alti ca "asa e la noi", alti pt un trai mai bun.... Parerea mea e ca totusi ar trebui sa primeze sanatatea pacientului, acesta sa fie tratat omeneste si in mod egal, sa nu existe pile si alte magarii. Ar fi multe de discutat insa imi vine sa plec din tara cat mai repede cand ma gandesc ce ma asteapta la batranete (asta daca o mai apuc). Pt mine este un fel de genocid sa vad oameni suferind si chiar murind pe holurile spitalelor insalubre, si asta dupa ce au cotizat o viata la "sanatate" :evil:
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
Herr Heinrich
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 45
Joined: Wed Jul 14, 2010 1:01 am
Location: Botosani

Post by Herr Heinrich »

Mihnea,
Treaba cu politistii din Romania e oarecum putreda! Cel putin in Botosani e dusa de mult! Aici agentii de circulatie stau la marginea drumului si daca Doamne Fereste ai la placuta de inmatriculare altceva in loc de "BT", esti mai mult ca sigur oprit! Cica odata un politist botosanean a oprit un bucurestean si l-a intrebat unde este "T-ul" de langa "B"(pentru Bucuresti)!
Iar daca ai masina straina, BMW, Audi, Mercedes-Benz, fii sigur ca vei fi tras pe dreapta, chiar daca nu ai facut nimic! Oricum ei iti vor gasi ceva in neregula. Fii sigur de asta! Iti va controla pana si presiunea din pneuri!
Iar legat de ultima parte, aceea in care ai pomenit de Mircea Badea (pe care il urmaresc aproape in fiecare seara), acesta a declarat ca nu va mai spune la sfarsitul fiecarei emisiuni acel motto, pentru ca nu mai intelege nimic din "Romania"! MARE dreptate are!
O seara placuta!
Tie, popor ingrat, nu-ti va ramane nici cenusa mea!
Post Reply