Album nou - nr. 7

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator wrote:
Andrei98 wrote:Pai carticica cu versurile și poza cu cizmele sunt în plus, și pozele cu băieții puțin mai mari :lol:
Cu chestii stranii ar trebui sa fim obișnuiți, probabil exista acolo undeva o subtilitate care nu o prindem.
Pff, adica nu apar versurile pe editia normala, doar pozele cu baietii?
Aici avem diferențele:
http://rammstein.ro/2019/04/19/detalii- ... oul-album/
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator wrote: Apropo, sunt câteva versuri din piesa asta care au fost preluate dintr-un demou de pe LIFAD. Spor la căutat.
Foarte interesant review și o să vin și eu cu al meu, pentru că după cum am spus, l-am scris doar după două ascultări nesatisfăcătoare.
Te referi cumva la demo-ul Sirene, acea versiune 2 a Gib mir deine Augen?
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cristina wrote:
Freezerator wrote: Apropo, sunt câteva versuri din piesa asta care au fost preluate dintr-un demou de pe LIFAD. Spor la căutat.
Foarte interesant review și o să vin și eu cu al meu, pentru că după cum am spus, l-am scris doar după două ascultări nesatisfăcătoare.
Te referi cumva la demo-ul Sirene, acea versiune 2 a Gib mir deine Augen?
Da, la piesa aceea ma refeream. La mine in laptop figureaza cu numele de "Gib mir Augen". Asta-i denumirea de pe site-ul rusesc de unde am tras demo-urile.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, e cumva versiunea timpurie a "Gib mir deine augen".
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

Vin si eu cu cateva pareri, dupa mai multe ascultari: Albumul este... OK. Nu este nici cel mai bun album al lor, dar nici slab nu este, cum mi-a dat impresia la prima ascultare. Destul de usor de digerat. Ma cam supara influenta de prea mult electronic, iar chitarele bat usor spre mediocru... Vocea neschimbata a lui Till da si mai multa energie albumului. Per total - 7.5 / 10

Apropo, doar cu astea 11 piese ne multumim? :D
Cred ca sigur mai au ei ceva pus deoparte 8) 8)
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Cu siguranta mai pregatesc un album, ca au de unde.
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Astept Ramm4 care stim ca este inregistrata. Puteau sa o includa macar in editia speciala dar probabil dupa cum a zis si Cristina o sa mai apara ceva.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

[quote="Red9"]Vin si eu cu cateva pareri, dupa mai multe ascultari: Albumul este... OK. Nu este nici cel mai bun album al lor, dar nici slab nu este, cum mi-a dat impresia la prima ascultare. Destul de usor de digerat. Ma cam supara influenta de prea mult electronic, iar chitarele bat usor spre mediocru... Vocea neschimbata a lui Till da si mai multa energie albumului. Per total - 7.5 / 10


Mie mi se pare cel mai bun album pe care puteau sa-l scoata. Am asteptat albumul asta din 2005-2006. E un fel de intoarcere la radacini (si fondul alb de pe album si chibritul neaprins poate sa sugereze ca e un nou inceput, un nou capitol), dar e si o retrospectiva. Pe langa perioada 1994 - 2001, ai si piese care pot fi incadrate in era Reise Reise/Rosenrot, dar si LIFAD. Eu sunt multumit de albumul asta. Am ajuns sa accept toate piesele (chiar si Sex si Was ich liebe si Weit weg), cu exceptia uneia care pur si simplu nu-mi zice nimic. Ii dau skip mereu. Poate atunci cand o sa scoata clip la ea o sa-mi schimb parerea.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Freezerator, zici de Zeig dich, nu? :P
Da, am ajuns și eu să iubesc mult albumul ăsta, e pe repeat la nesfârșit, cu excepția Was ich liebe, cu care nu prea am răbdare. O să revin cu părerea mea despre album cât de curând, dar cert este că ador Weit Weg, Puppe și Tattoo. Urmate îndeaproape de Auslander și Deutschland. Dar voi reveni mai pe larg
User avatar
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 43
Joined: Thu May 23, 2019 8:19 pm
Location: Bucuresti

Post by Andrei98 »

Tatoo mi-a intrat si mie la inima rau de tot. Urmata de Radio, Deutschland si Was Ich Liebe. Dar in mare parte toate imi plac nu pot zice ca imi place unu cu mult mai mult fata de alta.
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cristina wrote:Freezerator, zici de Zeig dich, nu? :P
Da, am ajuns și eu să iubesc mult albumul ăsta, e pe repeat la nesfârșit, cu excepția Was ich liebe, cu care nu prea am răbdare. O să revin cu părerea mea despre album cât de curând, dar cert este că ador Weit Weg, Puppe și Tattoo. Urmate îndeaproape de Auslander și Deutschland. Dar voi reveni mai pe larg
Da, de Zeig Dich e vorba. :D
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 114
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:28 pm

Post by Freezerator »

Cristina wrote:Freezerator, zici de Zeig dich, nu? :P
Da, am ajuns și eu să iubesc mult albumul ăsta, e pe repeat la nesfârșit, cu excepția Was ich liebe, cu care nu prea am răbdare. O să revin cu părerea mea despre album cât de curând, dar cert este că ador Weit Weg, Puppe și Tattoo. Urmate îndeaproape de Auslander și Deutschland. Dar voi reveni mai pe larg
Da, de Zeig Dich e vorba, si sunt o gramada de motive.

Linia de bas + melodia clapei de pe strofe mi se pare invechita, folosita prea mult de-a lungul timpului de multe alte trupe. Poate n-o fi fix la fel daca o analizezi nota cu nota, dar suna destul de similar cu ceva ce am mai ascultat.

Refrenul e in fortza, dar nu-mi trezeste niciun sentiment. La fel ca la Zwitter.

3 la mana, soprane pe o piesa Rammstein? La Lacrimosa merge mai bine, zic eu.

Zic ca versurile de pe Halleluja sunt mai bune decat ce avem aici.

Si-n final, rifful ala care face legatura dintre strofe si refren (care a fost pus pe youtube inainte de lansare), nu ar fi mers pe un ritm de tobe a la Sehnsucht, Du hast, Buck dich, Links 2, 3,4 sau Auslander sau Tattoo - you know what I mean. Ritmul lui Schneider peste rifful ala mi se pare usor impotmolit, sincer sa fiu.

Cam asa e.
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Legat de comparatia cu Lacrimosa
Si Lacrimosa au facut o piesa in stilul Rammstein (I Lost My Star In Krasnodar)
Probabil au vrut sa le intoarca serviciul :lol: :lol: :lol:
Si daca e sa o luam asa
Weit Weg aduce clar a BlutEngel dar un Blutengel mult mai metal (doamne daca Blutengel ar baga chitari electrice ar fi cel putin la nivelul Rammstein)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Sylar, ai dreptate cu Blutengel, le lipsesc tare chitarele electrice, nu știu de ce nu sunt conștienți de asta. M-aș duce să vorbesc un pic cu ei, te bagi? :D

Freezerator, de acord cu tine cu legat de Zeig dich, cu mențiunea că Zwitter e chiar foarte faină și îmi place mult mai mult decât Zeig dich. :)
User avatar
Airsoft
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 48
Joined: Thu Jul 18, 2013 7:08 am
Location: Romania / Bucuresti

Post by Airsoft »

Preferatele mele de pe ultimul album sunt: Weit Weg, Deutschland, Ausländer
Post Reply