Pagina de start a forumului
rammstein.ro/forum

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Album nou - nr. 7
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului -> DISCOGRAFIE
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cristina
webmaster
webmaster

Data inscrierii: 16/Sep/2009

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2019 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Freezerator a scris:
Andrei98 a scris:
Pai carticica cu versurile și poza cu cizmele sunt în plus, și pozele cu băieții puțin mai mari Laughing
Cu chestii stranii ar trebui sa fim obișnuiți, probabil exista acolo undeva o subtilitate care nu o prindem.

Pff, adica nu apar versurile pe editia normala, doar pozele cu baietii?

Aici avem diferențele:
http://rammstein.ro/2019/04/19/detalii-privind-noul-album/
Cristina
webmaster
webmaster

MesajTrimis: Mar Iun 04, 2019 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Freezerator a scris:

Apropo, sunt câteva versuri din piesa asta care au fost preluate dintr-un demou de pe LIFAD. Spor la căutat.

Foarte interesant review și o să vin și eu cu al meu, pentru că după cum am spus, l-am scris doar după două ascultări nesatisfăcătoare.
Te referi cumva la demo-ul Sirene, acea versiune 2 a Gib mir deine Augen?
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Vin Iun 07, 2019 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cristina a scris:
Freezerator a scris:

Apropo, sunt câteva versuri din piesa asta care au fost preluate dintr-un demou de pe LIFAD. Spor la căutat.

Foarte interesant review și o să vin și eu cu al meu, pentru că după cum am spus, l-am scris doar după două ascultări nesatisfăcătoare.
Te referi cumva la demo-ul Sirene, acea versiune 2 a Gib mir deine Augen?

Da, la piesa aceea ma refeream. La mine in laptop figureaza cu numele de "Gib mir Augen". Asta-i denumirea de pe site-ul rusesc de unde am tras demo-urile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cristina
webmaster
webmaster

MesajTrimis: Sam Iun 08, 2019 11:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, e cumva versiunea timpurie a "Gib mir deine augen".
Red9
Obergefreiter
Obergefreiter

Data inscrierii: 17/Sep/2009

MesajTrimis: Lun Iun 17, 2019 6:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vin si eu cu cateva pareri, dupa mai multe ascultari: Albumul este... OK. Nu este nici cel mai bun album al lor, dar nici slab nu este, cum mi-a dat impresia la prima ascultare. Destul de usor de digerat. Ma cam supara influenta de prea mult electronic, iar chitarele bat usor spre mediocru... Vocea neschimbata a lui Till da si mai multa energie albumului. Per total - 7.5 / 10

Apropo, doar cu astea 11 piese ne multumim? Very Happy
Cred ca sigur mai au ei ceva pus deoparte Cool Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristina
webmaster
webmaster

MesajTrimis: Mar Iun 18, 2019 7:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranta mai pregatesc un album, ca au de unde.
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter

Data inscrierii: 23/Mai/2019

MesajTrimis: Mar Iun 18, 2019 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astept Ramm4 care stim ca este inregistrata. Puteau sa o includa macar in editia speciala dar probabil dupa cum a zis si Cristina o sa mai apara ceva.
Sus
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Dum Iun 23, 2019 10:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="Red9"]Vin si eu cu cateva pareri, dupa mai multe ascultari: Albumul este... OK. Nu este nici cel mai bun album al lor, dar nici slab nu este, cum mi-a dat impresia la prima ascultare. Destul de usor de digerat. Ma cam supara influenta de prea mult electronic, iar chitarele bat usor spre mediocru... Vocea neschimbata a lui Till da si mai multa energie albumului. Per total - 7.5 / 10

Mie mi se pare cel mai bun album pe care puteau sa-l scoata. Am asteptat albumul asta din 2005-2006. E un fel de intoarcere la radacini (si fondul alb de pe album si chibritul neaprins poate sa sugereze ca e un nou inceput, un nou capitol), dar e si o retrospectiva. Pe langa perioada 1994 - 2001, ai si piese care pot fi incadrate in era Reise Reise/Rosenrot, dar si LIFAD. Eu sunt multumit de albumul asta. Am ajuns sa accept toate piesele (chiar si Sex si Was ich liebe si Weit weg), cu exceptia uneia care pur si simplu nu-mi zice nimic. Ii dau skip mereu. Poate atunci cand o sa scoata clip la ea o sa-mi schimb parerea.
Sus
Cristina
webmaster
webmaster

MesajTrimis: Lun Iun 24, 2019 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Freezerator, zici de Zeig dich, nu? Razz
Da, am ajuns și eu să iubesc mult albumul ăsta, e pe repeat la nesfârșit, cu excepția Was ich liebe, cu care nu prea am răbdare. O să revin cu părerea mea despre album cât de curând, dar cert este că ador Weit Weg, Puppe și Tattoo. Urmate îndeaproape de Auslander și Deutschland. Dar voi reveni mai pe larg
Andrei98
Obergefreiter
Obergefreiter

Data inscrierii: 23/Mai/2019

MesajTrimis: Mar Iun 25, 2019 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tatoo mi-a intrat si mie la inima rau de tot. Urmata de Radio, Deutschland si Was Ich Liebe. Dar in mare parte toate imi plac nu pot zice ca imi place unu cu mult mai mult fata de alta.
Sus
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Vin Iun 28, 2019 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cristina a scris:
Da, am ajuns și eu să iubesc mult albumul ăsta, e pe repeat la nesfârșit, cu excepția Was ich liebe, cu care nu prea am răbdare. O să revin cu părerea mea despre album cât de curând, dar cert este că ador Weit Weg, Puppe și Tattoo. Urmate îndeaproape de Auslander și Deutschland. Dar voi reveni mai pe larg

Da, de Zeig Dich e vorba. Very Happy
Sus
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Vin Iun 28, 2019 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cristina a scris:

Da, de Zeig Dich e vorba, si sunt o gramada de motive.

Linia de bas + melodia clapei de pe strofe mi se pare invechita, folosita prea mult de-a lungul timpului de multe alte trupe. Poate n-o fi fix la fel daca o analizezi nota cu nota, dar suna destul de similar cu ceva ce am mai ascultat.

Refrenul e in fortza, dar nu-mi trezeste niciun sentiment. La fel ca la Zwitter.

3 la mana, soprane pe o piesa Rammstein? La Lacrimosa merge mai bine, zic eu.

Zic ca versurile de pe Halleluja sunt mai bune decat ce avem aici.

Si-n final, rifful ala care face legatura dintre strofe si refren (care a fost pus pe youtube inainte de lansare), nu ar fi mers pe un ritm de tobe a la Sehnsucht, Du hast, Buck dich, Links 2, 3,4 sau Auslander sau Tattoo - you know what I mean. Ritmul lui Schneider peste rifful ala mi se pare usor impotmolit, sincer sa fiu.

Cam asa e.
Sus
Sylar
General
General

MesajTrimis: Lun Iul 01, 2019 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Legat de comparatia cu Lacrimosa
Si Lacrimosa au facut o piesa in stilul Rammstein (I Lost My Star In Krasnodar)
Probabil au vrut sa le intoarca serviciul Laughing Laughing Laughing
Si daca e sa o luam asa
Weit Weg aduce clar a BlutEngel dar un Blutengel mult mai metal (doamne daca Blutengel ar baga chitari electrice ar fi cel putin la nivelul Rammstein)

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului -> DISCOGRAFIE Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 12, 13, 14
Pagina 14 din 14

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

© rammstein.ro - Webmaster: cristina@rammstein.ro