Pagina de start a forumului
rammstein.ro/forum

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Mein Herz Brennt
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului -> VIDEOCLIPURI
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Shilo
General
General

Data inscrierii: 16/Sep/2009

MesajTrimis: Mie Mar 27, 2013 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AndreiO a scris:
Copiii aceia de ceau alea pe cap ?

Fiindcă așa spune melodia.
Are legătură cu versurile melodiei.
După cum am mai spus - varianta asta este mult mai centrată pe "universul" melodiei în sine, decât varianta oficială ... Deși nu are o poveste în sine (cu punct culminant, deznodământ), așa cum bine observa și Sambit. Dar nici versurile în sine nu oferă o poveste propriuzisă. Ci un cadru. Un feeling. Un univers creat din piese componente amplasate pe paliere temporare diferite.
Din această perspectivă videoclipul oglindește destul de bine melodia.
Însă deși nu sunt dezamăgit de videoclip (așa cum este dezamăgit Sambit), după cum am mai spus eu l-aș fi construit un pic altfel.
În primul rând i-aș fi creat un fel de "deznodământ" mai bine conturat (așa cum varianta oficială - ARE de altfel) + aferentul "ending" al melodiei la pian, care este mult prea bun pentru a fi dat la o parte.
În al doilea rând aș fi lucrat un pic mai mult la tăierea și încadrarea cadrelor în ritmul melodiei, pentru a accentua "sinusoidala acustică" a melodiei. La acest capitol varianta Recuenco suferă destul de serios pe alocuri. Probabil n-au avut oameni la montaj prea experimentați ... sau Recuenco însuși nu are suficientă experiență regizorală. Deși nici eu nu am nici o experiență și nici cunoștințe în domeniu, însă îmi dau seama intuitiv. Sunt faze în care succesiunea cadrelor sunt în "contra-timp" (prea lente sau prea rapide) față de ritmul melodiei. Sunt chestii de subtilitate și de finețe, însă care au impact major asupra percepției audienței.
În al treilea rând aș fi alternat cromatica și luminozitatea imaginilor.
Este adevărat că (din punct de vedere tehnic) "marca", amprenta personală a fotografiilor Rocuenco sunt cadrele luate cu un contrast relativ scăzut și nuanțe cromatice pale (de obicei cu înclinații către paleta cromatica Rece). Însă în momentele "culminante" ale melodiei, acest lucru ar fi trebuit schimbat dramatic. Contrastele ar fi trebuit să fi puternice, cromatica "afectivă", etc, etc, etc.
În plus această alternanță ar fi fost perfectă pentru a delimita perceptiv episoadele "trecute" de cele "prezente" ale poveștii.
În al patrulea rând aș fi renunțat de tot la Estetica Grotescului (sau cel puțin la forma care este prezentă acum în videoclip). În ziua de azi este folosită și arhi-folosită. Ieftin. Fără discernământ. Doar pentru efectul ei "șocant". Desigur, din punct de vedere financiar, "șoc! șoc! șoc!" - se vinde imediat. Dar cu ce preț?
Elemente de Estetica Grotescului le-aș fi inclus eventual într-o dinamică conceptual vizală, în contrapondere perceptivă cu alte elemente congruente, aparținând altor dimensiuni ale Esteticii.
Altfel, Grotesc de dragul Grotescului ... este un demers îndoielnic din punct de vedere artistic, gol de conținut din punct de vedere "semantic" (din punct de vedere al mesajului transmis privitorului) - mai ales dacă el nu este susținut de Textul melodiei (sau "acustica" melodiei, cum este cazul lui Mein Teil - unde acele "twisted sounds" sunt dublate de "twisted facial expression" ale lui Till și a personajelor aferente - toate pentru a ilustra perfect și clar "the twisted mind" ale personajului principal).
Aici intrăm însă în niște subtilități estetice pe care îmi dau seama că puțini le pot percepe ... Așa că "marele public" nu este deranjat de ele. Pentru mine însă contează atunci când "cântăresc" valoric un produs artistic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cristina
webmaster
webmaster

MesajTrimis: Mie Mar 27, 2013 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shilo a scris:
În al patrulea rând aș fi renunțat de tot la Estetica Grotescului (sau cel puțin la forma care este prezentă acum în videoclip). În ziua de azi este folosită și arhi-folosită. Ieftin. Fără discernământ. Doar pentru efectul ei "șocant". Desigur, din punct de vedere financiar, "șoc! șoc! șoc!" - se vinde imediat. Dar cu ce preț?
Elemente de Estetica Grotescului le-aș fi inclus eventual într-o dinamică conceptual vizală, în contrapondere perceptivă cu alte elemente congruente, aparținând altor dimensiuni ale Esteticii.
Altfel, Grotesc de dragul Grotescului ... este un demers îndoielnic din punct de vedere artistic, gol de conținut din punct de vedere "semantic" (din punct de vedere al mesajului transmis privitorului) - mai ales dacă el nu este susținut de Textul melodiei (sau "acustica" melodiei, cum este cazul lui Mein Teil - unde acele "twisted sounds" sunt dublate de "twisted facial expression" ale lui Till și a personajelor aferente - toate pentru a ilustra perfect și clar "the twisted mind" ale personajului principal).
Aici intrăm însă în niște subtilități estetice pe care îmi dau seama că puțini le pot percepe ... Așa că "marele public" nu este deranjat de ele. Pentru mine însă contează atunci când "cântăresc" valoric un produs artistic.

Foarte de acord, mai ales cu a sustine vizual "the twisted mind" cand exista continut semnatic in acest sens. Din punctul asta de vedere, ambele variante ale clipului au fost o dezamagire pt mine. Pt ca piesa MHB are in inima mea o conotatie aparte, de conexiune intima si profunda cu my inner self si asta ramane de fiecare data cand o ascult fara sa vad clipul. E o piesa pt care prefer sa nu existe imagini care sa mi se arate, daca e sa vad ceva grotesc. Pentru ca nu are nimic grotesc, ci are o profunzime, o gravitate si o duiosie aparte si e o piesa pe care o cufund adanac in inima mea de fiecare data, pe care doar o simt, fara sa simt nevoia sa construiesc imagini vizuale.
Oricum, ambele variante ale cipului sunt prea elucubrante ca sa le considere cineva vreo sustinere imagistica a povestii din melodie. Imi par mai degraba niste filmulete socante sau niste trailere, cum spunea si Sambit, cu MHB pe fundal. Motiv pentru care mie nu-mi vine sa ascult piesa si sa-i vad si clipul. Lucru care nu se intampla cu varianta piano. Acolo nu e nimic grotesc, ci expresiile faciale ale lui Till sustin gravitatea, profunzimea, duiosia si melancolia care se evapora din piesa.
Shilo
General
General

MesajTrimis: Mie Mar 27, 2013 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Subscriu. Varianta piano o găsesc cea mai autentică și echilibrată expresie a relației Mesaj - Melodie - Imagine, dintre toate cele 3 variante.
Și bănuiesc că a costat și cel mai puțin Rolling Eyes

Însă îmi place ideea ca o melodie să aibe mai multe variante de sound și mai multe videoclipuri. Cred că ar trebui extins acest concept și la alte melodii. Smile

De exemplu dacă era doar varianta "piano", nu m-aș mai fi bucurat de prezența personajului feminin, care în varianta Recuenco ocupă un "spațiu" mai amplu și binemeritat Razz
Sus
Sylar
General
General

MesajTrimis: Mie Mar 27, 2013 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

off-topic:as vrea piano versions la: Nebel, Heirate Mich, Ohne Dich, Mutter si Haifisch

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Sus
AndreiO
General
General

Data inscrierii: 30/Noi/2012

MesajTrimis: Joi Mar 28, 2013 2:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sylar a scris:
off-topic:as vrea piano versions la: Nebel, Heirate Mich, Ohne Dich, Mutter si Haifisch

la ohne dich daaaaaa !
Shilo
General
General

MesajTrimis: Joi Mar 28, 2013 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar la Ohne Dich eu parcă știam o variantă "piano" (nu de ei făcută). Dar foarte bună.

PS: Momentan nu am acces la “baza mea de date” ca să-ți dau și referința exactă
General
General

MesajTrimis: Joi Mar 28, 2013 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu..am ascultat single-ul..dar vreau o versiune dinasta..pura.ca MHB

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
Sus
AndreiO
General
General

MesajTrimis: Joi Mar 28, 2013 8:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate o sa faca si in vitor un ohne dich , piano version
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant

MesajTrimis: Vin Mar 29, 2013 8:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@AndreiO
Exista ceva. Dupa incheierea concertului de la Munchen in 2009, iesirea publicului din Olympiahalle s-a facut pe Ohne Dich, piano version.

Ultima modificare efectuata de catre Gaby la Vin Mar 29, 2013 9:00 am, modificat de 1 data in total
Sus
Sylar
General
General

MesajTrimis: Vin Mar 29, 2013 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gaby a scris:
@AndreiO
Exista ceva. Dupa incheierea concertului de la Munchen in 2009, iesirea publicului din Olympiahalle s-a facut pe Ohne Dich, piano version.

da..dar era fara versuri parca.

Sus
AndreiO
General
General

MesajTrimis: Vin Mar 29, 2013 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fara versuri e precum berea fara alcool !
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant

MesajTrimis: Sam Mar 30, 2013 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ Sylar
Da, asa este, era numai instrument, fara versuri.
Sus
Cristina
webmaster
webmaster

MesajTrimis: Dum Mar 31, 2013 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shilo a scris:
Subscriu. Varianta piano o găsesc cea mai autentică și echilibrată expresie a relației Mesaj - Melodie - Imagine, dintre toate cele 3 variante.

Ramane valabil faptul ca de cele mai multe ori simplitatea inseamna mai multa frumusete.
AndreiO
General
General

MesajTrimis: Dum Apr 07, 2013 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cristina a scris:
Shilo a scris:

Ramane valabil faptul ca de cele mai multe ori simplitatea inseamna mai multa frumusete.

true !
Freezerator
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter

MesajTrimis: Mie Noi 28, 2018 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doar videoclipul de la versiunea cu pian imi place la piesa asta, celelalte doua nu-mi zic mare lucru. Mi se par destul de kitch-oase. Ma rog. In fine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului -> VIDEOCLIPURI Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 10, 11, 12
Pagina 12 din 12

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

© rammstein.ro - Webmaster: cristina@rammstein.ro