Album nou - nr. 7

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

Post Reply
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

Fratilor, greeeeeu se misca trupa asta! Album nou, ioc.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Se lucreaza de zor, inclusiv Lindemann lucreaza de zor la un nou album, din ce se aude :)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote:Se lucreaza de zor, inclusiv Lindemann lucreaza de zor la un nou album, din ce se aude :)
Daca te referi la intalnirea dintre Till, Peter si Zoran Bihac, nu cred ca are legatura cu un nou album. Peter a zis in mai ca "vor astepta pana cand va fi din nou timpul potrivit".
They [Rammstein] are working on a new album. So Till and I are doing some crazy stuff on the side and just wait until it’s time again, you know. But we’re always in contact, try to collect our crazy ideas together, and put it in a bag for later.
Eu cred ca e ori despre ce au filmat in Estonia anul asta, ori despre concertul PAIN din Hamburg de anul trecut, cand au cantat Praise Abort, unde Zoran ar fi fost prezent si ar fi filmat cu 2 camere (sursa fiind insa doar descrierea videoului.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Asa cum banuiam de vreo saptamana si ceva, noul album nu va iesi mai devreme de decembrie 2018 (cel mai probabil). E asa de grea asteptarea...

http://en.rammsteinworld.com/news-1036- ... ruary-2018
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

In februarie 2018 vor sa inceapa inregistrarea noului album si da, dupa trendul obisnuit, il vor lansa la sfarsitul anului 2018. Apoi in 2019 turneu.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

agenttud, eu sunt foarte sigura ca atat timp cat Peter si Till baga in "traista" noi idei, ne vor da si cel de-al doilea album Lindemann. E chestiune de timp.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Cristina wrote:agenttud, eu sunt foarte sigura ca atat timp cat Peter si Till baga in "traista" noi idei, ne vor da si cel de-al doilea album Lindemann. E chestiune de timp.
Eu nu neg faptul ca nu o sa existe si un al doilea album, ci doar ca nu curand. Vor mai fi cel putin 2 ani pana la unul nou. Comentariul tau facea sa para ca ar fi curand.
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

Se pare ca in sfarsit s-au pus pe treaba...

https://www.facebook.com/groups/rammste ... 751560799/
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Da, asteptam un nou album Rammstein si un nou album Lindemann. :P
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

agenttud wrote:Se pare ca in sfarsit s-au pus pe treaba...

https://www.facebook.com/groups/rammste ... 751560799/
S-au pus pe treabă de multă vreme - nu știm exact de când! - , ei zic că din toamna anului 2015. Cert e că în primăvara anului trecut aveau deja numeroase piese aproape terminate. Cel puțin așa au spus în interviul dat cu ocazia premierei Rammstein Paris. Greu de analizat workflow-ul lor: nu știm exact când au început, au fost 2 turnee de vară, vacanțe, nu știm exact până în ce stadiu au ajuns cu munca la fiecare revenire în studio, nici acum nu știm cum stau și cât ar mai fi (fie și aproximativ) până la apariție. Multă lume spune că semnalul clar este dat de apariția datelor de concert pe site-ul oficial, acela ar fi semnul că ne aflăm la 4-5 luni de lansare. Nu e o estimare hazardată, dacă îmi aduc bine aminte, așa s-a întâmplat și cu LIFAD.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

The Chaser wrote:
agenttud wrote:Se pare ca in sfarsit s-au pus pe treaba...

https://www.facebook.com/groups/rammste ... 751560799/
S-au pus pe treabă de multă vreme - nu știm exact de când! - , ei zic că din toamna anului 2015. Cert e că în primăvara anului trecut aveau deja numeroase piese aproape terminate. Cel puțin așa au spus în interviul dat cu ocazia premierei Rammstein Paris. Greu de analizat workflow-ul lor: nu știm exact când au început, au fost 2 turnee de vară, vacanțe, nu știm exact până în ce stadiu au ajuns cu munca la fiecare revenire în studio, nici acum nu știm cum stau și cât ar mai fi (fie și aproximativ) până la apariție. Multă lume spune că semnalul clar este dat de apariția datelor de concert pe site-ul oficial, acela ar fi semnul că ne aflăm la 4-5 luni de lansare. Nu e o estimare hazardată, dacă îmi aduc bine aminte, așa s-a întâmplat și cu LIFAD.
N-as numi pre-production-ul treaba, mai ales cand e intrerupta de 2 turnee, o lansare de film, lansari de carti si diverse alte treburi personale. De asemenea, cand au zis ca au 35 de cantece aproape gata, se refereau la parti de cantece/idei, deci nu stiu cate din alea erau aproape gata la momentul respectiv. Cert e ca in studio sunt probabli de vreo 2-3 luni.

In legatura cu lansarea, probabil final-2018, inceput-2019, avand in vedere ca LIFAD, pe vremea asta in 2009, erau deja vreo 2-3 saptamani in faza de mixaj, iar LIFAD a fost lansat in Octombrie...
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Incepe miscarea in curând ... :P
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Mai putin de un an :)
agenttud
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 134
Joined: Thu Aug 22, 2013 9:36 pm

Post by agenttud »

La noi ar fi sansa doar de turneu vara, nu? Inca nu avem sala destul de buna pentru concert indoors, nu?
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Cred ca singura sala care s-ar preta, cat de cat, ar fi cea de la Cluj, dar e micuta totusi ...
”Wenn ihr keine Antwort wisst
Richtig ist was richtig ist”
Post Reply