cuvinte, scrieri, literatura...

tot ce va trece prin cap si doriti sa povestiti, intrebari, raspunsuri...
User avatar
AndreiO
General
General
Posts: 914
Joined: Fri Nov 30, 2012 6:33 pm
Location: Arad
Contact:

Post by AndreiO »

Google este un izvor de cunostinte :)
Live long , live happy and be free !
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

- Angelika Schaser - Reformele iosefine in Transilvania si urmarile lor in viata sociala (Autoare din Hamburg, tradusa la noi de Ed. Hora si AKSL. Se ocupa de perioada reformelor lui Iosif al II-lea, mai ales problema concivilitatii pe Pamantul Craiesc. Nu este o lectura de relaxare, insa eu am facut-o din placere, mai ales ca am o slabiciune pentru Habsburgi, in special pentru Iosif al II-lea. Nu intamplator sunt pe punctul de a investi intr-o monografie monumentala dedicata lui, o sa ma usureze de cca 200 $. Da, stiu, sunt nebun... :lol:

- Jean-Paul Bled - Franz Joseph I (Alt Habsburg :lol:)

- Stephen King - Misterul Regelui despre scris (Versiunea in romana a eseului intitulat "On writing." Am zis sa citesc si ceva diferit de propria specializare. Interesant dar cam subiectiv. Poate ar fi mai corect sa spun "prea personal" In schimb mi-a placut ca are destule informatii biografice despre sine, asa mi-am intregit cunostintele ca nu stiam prea multe despre King)

- Christopher Hitchens - Dumnezeu nu este mare. Cum otraveste religia totul (Cred ca Hitchens nu are nevoie de prezentare. Cat despre carte: este punctul de vedere al ateismului contemporan)
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

The Chaser, m-ai umplut de respect :D La cat am stat in afara salii de clasa la orele de istorie, ca mi-au predat istoria numai vrajitoare, consider ca studiezi foarte multe limbi straine :P Te admir foarte sincer!

Dupa "Dumnezeu nu este mare" urmeaza Biblia? :D
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Cristina wrote:The Chaser, m-ai umplut de respect :D La cat am stat in afara salii de clasa la orele de istorie, ca mi-au predat istoria numai vrajitoare, consider ca studiezi foarte multe limbi straine :P Te admir foarte sincer!

Dupa "Dumnezeu nu este mare" urmeaza Biblia? :D
Cristina, vom avea ocazia sa vorbim si despre asta, adica de ce majoritatea copiilor nu raman cu multe cunostinte istorice. Vina este impartita... Pe de alta parte, toti avem aptitudini si predilectii diferite. Sunt convins ca si tu stii chestii despre care eu as considera ca sunt limbi straine :lol:
Mai in gluma, mai in serios, m-am apucat de limbii straine la propriu. Chiar ieri am achizitionat un Dictionar German-Roman. Norocul meu este ca imi place germana, deci nu o invat de nevoie. Cu sila nu faci treaba si ajungi dezgustat. Cine este interesat de istoria Transilvaniei (in sens de cercetare), daca nu stie maghiara si germana, e ca si mort. Prima am invatat-o in copilarie, deci ramane germana si atunci sunt trilingv, la fel ca identitatea Transilvaniei :D
Cat despre Biblie, am eu una mai buna: Richard Dawkins - Magia realitatii
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

The Chaser, eu sunt un "Toma necredinciosul" de felul meu. Pana nu vad cu ochii mei sau nu intuiesc la nivel subtil, nu cred multe din cele care mi se servesc pe tavitza. Vom discuta la o bere ce m-a determinat sa nu ma atraga istoria, de la bun inceput, pe langa profesoarele cu voci declamatoare, de vrajitoare. :lol: In schimb, iubesc tot ce tine de logica, intuitie si iubesc si eu germana, mult dinainte de a-i descoperi pe Rammstein, doar ca din pacate, nu mai am timp sa o invat :(
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Colectia "Sfarsit de mileniu" a lui Radu Tudoran.
Deocamdata sint la primul volum (Casa domnului Alcibiade) din cele 7, dar imi place enorm, m-a cucerit definitiv. Nu imi explic de ce nu l-am descoperit pana acum.
User avatar
Mihaela
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 153
Joined: Tue Sep 22, 2009 9:57 am
Location: Brasov

Post by Mihaela »

FOSCO MARAINI - TIBETUL SECRET - o carte care m-a fascinat.Un jurnal al calatoriei de la Napoli pana in Tibet extrem de interesant , cu multe informatii istorice, religioase,intamplari,intalniri...toate relatate atat de frumos , incat nu poti lasa cartea din mana. Regret ca am terminat de citit,dar am ramas cu niste imagini de neuitat.
Rammstein sei Dank!
User avatar
Sorin
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 673
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:37 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Sorin »

Cam slabuta activitatea de topicul de carti. Vad ca lumea mai mult se uita la filme..rusine :P
Acum nu inteleg ce are cartea asta special de costa 2400$: http://www.amazon.com/Jewish-Japanese-C ... 0399110437

mai am 40 de pagini si termin cele 800 din The Long Walk to Freedom..mi-am redescoperit pasiunea cititului dupa Africa. Cam o carte pe saptamana termin :D
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Sorin wrote:Cam slabuta activitatea de topicul de carti. Vad ca lumea mai mult se uita la filme..rusine :P
Acum nu inteleg ce are cartea asta special de costa 2400$: http://www.amazon.com/Jewish-Japanese-C ... 0399110437

mai am 40 de pagini si termin cele 800 din The Long Walk to Freedom..mi-am redescoperit pasiunea cititului dupa Africa. Cam o carte pe saptamana termin :D
Despre ce e cartea? :D

P.S. Eu recitesc "Dune" de Frank Herbert (it's an old love) ^_^
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Ioi, dar cand ai timp de citit o carte pe saptamana, si cu 800 de pagini? Eu sunt o cititoare foarte inceata, ca recitesc mereu pasaje si ma intorc mereu la pagini din urma sa le recitesc in timp ce parcurg o carte. Nici filmele nu le termin repede, ca reiau si la ele pasaje care-mi plac sau vreau sa le diger mai bine.
Am inceput o multime de carti si nu am dus pana la capat niciuna in ultimul an. Mi-e atat de dor sa ma cufund in ele fara sa ma preseze timpul si fara sa mi se faca somn de la oboseala de peste zi... Filmele merg mult mai bine la oboseala :)
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Am citit si eu, intr-un glorios final "1984" de George Orwell. Faina carte, insa si mai faina: "Brave New World" de Aldous Huxley :shock: http://en.wikipedia.org/wiki/Brave_New_World
Deci daca Orwell isi controla poporul prin supraveghere si forta, Huxley ii controleaza biologic, din nastere, conditionand fiecare individ la nivel chimic intr'un anumita patura sociala; astfel avem clase de oameni: Alpha, Beta, Gamma, etc..; clase gen Epsilon, care, dintr'un singur ovul fecundat si tratat bine chimic, rezulta 90 de gemeni identici, care, de la nivel embrionar sunt iradiati si privati de oxigen in destul de mica masura cat sa supravietuiasca, dar destul incat sa devina subdezvoltati din o gramada de puncte de vedre. Acestia toti vor lucra in acelasi loc, facand aceeasi actiune; vor fi modificati in asa masura incat sa urasca frigul si sa thrive in caldura (incat sa migreze de buna voie in zonele in care e nevoie de ei); in primele luni dupa nastere li se vor inocula reflexe neconditionate de frica/dezgust fata de plante, carti, etc (prin socuri electrice si alte distractii), insa placere pentru sporturile care se practica in natura (pentru a face indivizii sa consume transport pentru a merge in natura, dar nu pentru a sta prea mult); timp de ani de zile pana pe la x-shpe ani, vor asculta in timpul fiecarei nopti, mesaje repetitive prin care sa ii faca perfect multumiti cu statutul/viata lor, sa dispretuiasca clasele mult mai prejos decat ei isnsisi, sa ii convinga ca starea lucrurilor e "mult mai buna acum", etc etc.
E geniala cartea, ce pot sa spun. Recomadare de la prietena mea, care a primit'o ca referinta la Facultatea de Sociologie.
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Recent am citit o serie de carti referitoare la Genocidul Armean. Nu ma apuc sa insir, nu am intentia sa fac parada, pana la urma este o literatura de specialitate, pe alocuri cam seaca si, sa fim sinceri, pe cata lume intereseaza? Totusi, cine este interesat de subiect, poate rasfoi Guenter Lewy - The Armenian Massacres in Ottoman Turkey. A Disputed Genocide (University of Utah Press, 2007). Este cea mai sintetica, dar cuprinzatoare, trecere in revista a controversei. O am in format PDF, cei interesati sa ceara ca trimit - nu doar cartea lui G. Lewy - cu placere orice carte in format electronic.

In schimb, pentru amatorii de memorialistica, recomand 2 carti recent parcurse:

Adrian Marino - Viata unui om singur (Ed. Polirom, Iasi, 2010)
Stefan Zweig - Lumea de ieri. Amintirile unui european (Ed. Humanitas, Bucuresti, 2012)
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
Post Reply