Mein Land

ce apare la tv sau pe net in materie de clipuri...

Moderator: Cristina

User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

Spre rusinea mea, aberez cu gratie in interpretarea de mai sus.

In piesa Till interpreteaza rolul xenofobului de la inceput la sfarsit. E aratat modul in care gandeste un xenofob, cum vede el imigrantii, cum crede ca gandesc ei. E descrisa si "revelatia" xenofobului ca trebuie sa actioneze ("Eine Stimme aus dem Licht/ Fällt dem Himmel vom Gesicht...").
Transfigurarea de la sfarsit mi se pare clar ce reprezinta.
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
Assasimon
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 669
Joined: Thu Mar 04, 2010 9:27 am

Post by Assasimon »

Mi'a placut clipul. Si piesa. Nu's preferatele mele, dar sunt faine.
Iar marea parte a clipului e clar o satira tipica R+, desi cam socheaza (adica te astepti la orice alta atmosfera din partea unui videoclip de'al lor :P )
Ma temeam doar sa nu fie asa cap-coada, dar finalul vine in forta, cum era de asteptat (ce fel de "Rammstein beach party" nu s'ar desfasura ca in ultima parte a clipului? :lol: )
Oricum, surprinzator, comic si placut ^_^
Sechs Herzen die brennen.
R+ fur immer.
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Stiu ca videoclipul ITDW a fost primit destul de rece de catre fani si considerat neinspirat, cu filmarea pe scena. Mie mi-a placut de la bun inceput foarte mult si ma bucur ca Akerlund a avut exact ideea pe care am punctat-o si eu la acel moment: un videoclip care sa surprinda scena si pe Rammstein pe scena, cu diversele detalii care in concert innebunesc fanii se cerea clar! Vezi making of "Mein Land". Bine ca l-a facut el! Si este foarte frumos si foarte reusit.

Ce concluzie trag eu din acest making of "Mein Land"? Ca Akerlund a reusit sa-l imbalnzeasca pe Till si sa-l faca sa rada toata ziua filmarilor pentru clip, lucru destul de greu zic eu :D Deci are un mare merit. :) Ca asa cum sustine Paul, ideea versurilor ar putea fi legata de un extraterestru care vine sa se stabileasca intr-un anume loc unde nu este primit, dar ca evident germanii vor gandi ca este vorba despre germanii care nu mai vor sa primeasca imigranti. Si ca ei (Rammstein) au decis sa ramana la prima varianta. :D Cea cu extraterestrul. Insa oricine poate gandi ce doreste. Deci ideea este usor nationalista, asa cum spuneau si Herrmess si draqdla4, insa mie mi se pare justificata, avand in vedere mersul lucrurilor in Germania in acest sens. Si politica Germaniei privind imigrantii de ani de zile...
Si concluzia finala: Till arata absolut senzational! Si n-au de gand sa se retraga. :) Nu cred ca se risca sa spuna ca dupa turneul best of se vor intoarce in studio, daca nu au si de gand sa o faca cu adevarat... :)
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Da mi-a placut raspunsul lui Till la intrebare:"Yeah..sure..we break up..we break up (parca-i venea sa rada)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Haideti sa dam un vot daca putem si aici:

http://www.myvideo.de/Themen/Echo_2012_Voting
http://www.revolvermag.com/goldengods/v ... e-page-10/

Pe Revolver m-am distrat un pic si am votat la toate categoriile :D
Pentru Echo trebuie sa ne logam cumva. Daca reuseste cineva, il rog sa scrie cum a facut. Multumesc.
Eu m-am inregistrat dar tot nu am reusit sa votez. :roll:
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

Pe Echo eu am reusit sa ma logez cu userul/pass-ul de pe facebook. Ma scoate din minti cand dau click pe video si-mi tot spune ca nu este disponibil in tara mea, dar...asta nu inseamna sa nu pot vota, ce naiba!
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Dar ai reusit sa votezi?
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

Pai presupun ca am reusit, atata vreme cat raspunsul a fost de genul "Danke für deiner Stimme", iar la o incercare ulterioara imi aparea un mesaj care se termina in "abgestimmt ". Am incercat si astazi sa o mai fac inca o data, dar vad ca s-a terminat perioada de votare. Imi pare rau ca nu am reusit toti sa votam aici... O sa vedem pe 22 martie ce va fi.
"
User avatar
justme
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 87
Joined: Mon Sep 21, 2009 12:07 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Post by justme »

Si iata ca am vazut:
AU CASTIGAT un premiu pentru "erfolgreichst nationaler act im ausland" :D (am scris bine?) si al doilea la categoria "Rock / Alternative National" :D :D :D .
Din pacate Mein Land a pierdut in favoarea celor de la 23 :( :cry: (nu sunt in stare sa reproduc titlul clipului/cantecului ). :?
Singurul regret este ca a lipsit Till.

Iar pentru ca sunt iremediabil pierduta, am incercat sa pastrez momentele acestea....pe aici pe undeva...

http://youtu.be/ZgsuMLM1T5k
http://youtu.be/9oXib9Lxuig

Si, sincer, nu am inteles si nu mi-a placut "combinatia" cu Manson. Dar chiar nu mi-a placut!


Cat despre
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Eu m-am bucurat de 3 ori (de 2 ori pt Rammstein) odata pt RHCP.Chiar meritau premiul (m-am rugat in continuu sa nu-l castige Nightwish sau Foo Fighters).Dar cel mai previzibil premiu a fost cel castigat de Coldplay la pop-rock (uimitor ultimul album scos de ei).
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Pentru ca mie imi place mult MM, recunosc ca ma incanta combinatia. Desi as fi vrut sa-l vad si pe MM cantand putin "Morgenstern" :D
Si cat de frumos e sa-l vad pe MM la picioarele lui Paulica si ale lui Schneider... :D :D :D
Post Reply