Mein Land

albume, piese, single-uri, dvd-uri, tot ce tine de un studio de inregistrare...

Moderator: Cristina

User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Am vrut sa spun si eu ca Till arata foarte bine, iar, dar n-am vrut sa starnesc iar o furtuna printre fete :P
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

a trebuit un baiat sa sparga gheata..dar, asa cum se spune de obicei: ce e FRUMOS...E FRUMOS cu adevarat 8)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
xmike
Obergefreiter
Obergefreiter
Posts: 3
Joined: Sun Nov 13, 2011 1:30 am

Post by xmike »

O interpretare interesanta:
http://sylvie.blog.com/2011/11/11/mein- ... -analysis/

"Rammstein never ever write a one-dimensional piece. In fact, the simpler the lyrics, the deeper the meaning. As any genius would do, the ominous mastermind behind Rammstein has made it necessary to take everything into consideration in order to get the message. The effect is achieved by making everything interconnected. In this case, it means that you have to listen to the lyrics, pay attention to the music, AND try to learn more about the context those two were inspired from."

Dupa analize mai adanci, nu cred ca e xenofoba treaba (o fi o mica parte, but whatever). Am exagerat. Cum zice tipa pe blog (cred ca e o EA), tre sa rumegi bine piesele Rammstein inainte sa tragi o concluzie (sa reactionezi).

Cheers!
User avatar
HerrMess
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 99
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:50 pm
Location: Cluj-Napoca

Post by HerrMess »

@xmike: nu-i frumos sa te auto-citezi, dar uite interpretarea mea:
HerrMess wrote:In piesa Till interpreteaza rolul xenofobului de la inceput la sfarsit. E aratat modul in care gandeste un xenofob, cum vede el imigrantii, cum crede ca gandesc ei. E descrisa si "revelatia" xenofobului ca trebuie sa actioneze ("Eine Stimme aus dem Licht/ Fällt dem Himmel vom Gesicht...").
Transfigurarea de la sfarsit mi se pare clar ce reprezinta. [monstruozitatea xenofobului]
...........
[femeile din clip sunt] o aluzie nu tocmai subtila la bastinasii care-s xenofobi doar cand e vorba de barbati. Ca deh, femeile pot sa ramana :D .
...........
bermudele sunt o referinta la Swiss People's Party, care au lansat o campanie anti-musulmani anul trecut.
Petrecerea in California e o referinta la politica anti-imigratie a americanilor (mexicani aka wetbacks...).
Ce a scris madamme Sylvie e un pic pe langa. Ignora semnalele destul de clare din videoclip care indica satira (de ex. mutrele pe care le scoate Till).
"legile gandirii sunt paralele cu cele ale vorbirii"
User avatar
draqdla4
General
General
Posts: 1287
Joined: Wed Sep 16, 2009 7:47 pm
Location: Brasov.ro

Post by draqdla4 »

HerrMess, si eu sunt de acord cu interpretarea ta, mai ales partea legata de Till. Cu cat am ascultat piesa mai mult (fara sa vad clipul), cu atat mai evident mi s-a parut.

Versuri precum "Da kommt er angerannt Mit der Fahne in der Hand" sau "Hier ist nichts mehr frei Das ist mein Land!" nu mai lasa loc niciunei interpretari, e vorba de "confruntarea" dintre imigranti si xenofobi, lucru mentionat in treacat si de Till in Making Off, daca nu ma insel.
Image
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

MESAJ PROMOTIONAL

GetMusic.ro si Rammstein.ro ofera membrilor forumului sansa sa castige o editie SUPER DELUXE sau unul din cele 15 CD-uri "Made in Germany" - editia pentru Romania!

Detalii in pagina de concurs, adica aici:
http://www.rammstein.ro/concurs_mig.html

SUCCES!

Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

SUCCES TUTUROR!
Red9
Stabsgefreiter
Stabsgefreiter
Posts: 52
Joined: Thu Sep 17, 2009 9:36 am

Post by Red9 »

Nu vi se pare ca suna mai bine prima versiune scapata pe net inainte de lansarea oficiala a EP-ului?
Mai avea cateva in plus pe acolo, la capitolul instrumental, in special la refren. Au scurtat-o si au cam saracit-o... Oricum, la fel ma simt, ca dupa o supradoza de energie! :o
User avatar
Gaby
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 507
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:10 pm
Location: Bucuresti

Post by Gaby »

Post Reply