Noi aparitii discografice

ce mai ascultam, discografie diversa, ce ne place, ce nu...
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Referitor la Dimmu Borgir, tocmai ascult de pe youtube... Sunt oarecum de acord si cu Petru dar si cu draqdla4. Asa e, daca e sa comparam cu penultimul album (de pe care imi place in mod special The Sinister Awakening), acesta pare ceva mai bun...insa nu e ca primele albume. Cat despre imagine....ma lasa rece cat investesc ei in ea, daca suna bine ascult, daca nu, dau skip, nu tin cont de clipuri si imaginea lor.
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Nu inteleg de ce trebuie sa comparam mereu. Eu mereu incerc sa ascult un album fara sa tin cont de ce au mai scos, de schimbarile de stil etc... Cel putin la prima auditie. Incerc sa il evaluez simplu, muzical, nu prin apartanenta la un stil anume, la ce faceau acum 15 ani, sau la ce au declarat in nu stiu ce interviu. In contextul asta am zis ca albumul este unul foarte bun. Mie unul mi se pare un progres. Temele muzicale sint mai complexe, mai lucrate... deh au avut in spate pe langa orchestra radio din Oslo si un ditamai corul (am inteles ca un total de vreo 100 de muzicieni). Au inlocuit clasica clapa care facea totul in Dimmu cu instrumente adevarate. Si asta se simte.
Singurul minus pe care il vad e lipsa vocii clean a lui Vortex. Mie personal imi place mai mult fata de Snowy Shaw.
Si inca ceva nu mai inteleg: de ce mama ma-sii nu ii aduce nici un promoter in Romania?! Dar asta e alta poveste...
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

ascultat Accept - Blood Of Nation...avand in vedere ca nu-s fan..mi-a placut intro masura medie..7-8 (Locked and Loaded si Kill The Pain piesele tari)
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
st.spell
Feldwebel
Feldwebel
Posts: 172
Joined: Sat Jun 12, 2010 5:12 pm
Location: Brasov

Post by st.spell »

sylar sylar...:))) vin si eu in clubul vostru cu biserica :lol: .paul(log) aduce focul,tu berea,eu toporul:Dsi toate cele
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

Bless you, my dear :lol: :lol: :twisted: :twisted:
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Adevarul e ca, atunci cand vine vorba de muzica buna si foarte buna, imaginea nu conteaza deloc. Motiv pentru care nici eu n-am fost niciodata interesata de videoclipuri. Daca e sa vad artistii care canta, o fac sigur cautand un concert live care sa-mi faca placere sa vad si atmosfera creata de muzica.
Cand insa vine vorba de promovarea si vanzarea muzicii, acolo din pacate imaginea conteaza. Nu se poate fara. Dimmu cred ca inca nu au ajuns chiar pe val. Asa ca o investitie in imagine nu strica. Important e ca forma sa fie scoasa in evidenta de fond.
User avatar
The Chaser
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 416
Joined: Mon Feb 22, 2010 2:09 am
Location: Brasov

Post by The Chaser »

Cradle Of Filth - Darkly, Darkly Venus Aversa
Din ce am ascultat pe youtube si din ce am citit, e un album reusit, foarte bun. Se tot zice ca "the good old Cradle is back, they went back to their roots"
Fiecare om are o pasarica, eu am un stol...
User avatar
PEnTRU
admin
admin
Posts: 1897
Joined: Wed Sep 16, 2009 10:28 am
Location: Brasov
Contact:

Post by PEnTRU »

Va ziceam zilele trecute de Mortiis. Ei bine, a aparut ieri noul album, pe numele sau "Perfectly Defect". Bun spre f bun, cu multe elemente industriale, electro...

Image

Se poate downloada gratis si oficial de aici:
http://downloadmusic.mortiis.com/


Image
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Recomand absolut tuturor DVD-ul U2 "360° at Rose Bowl". Au o scena cum in viata mea nu am vazut, iar cata lume e acolo si cum canta acea lume, este de neimaginat. 97.000 de spectatori. Filmarile, sunetul, imaginea, luminile sunt ireprosabile. Am cumparat DVD-ul special pt Romania (cum e si LIFAD-ul de ex pt Romania) cu doar 40 de lei. Dar face toti banii, avand in vedere ca in comert, un CD original audio costa si 75 de lei... Adica nu mi-a venit sa cred cat de ieftin este.
E o frumusete pur si simplu... Te trec toti fiorii. Si ca sa va conving:
http://www.youtube.com/watch?v=pqDCLF_cr90
User avatar
rocky_stein
Oberstleutnant
Oberstleutnant
Posts: 670
Joined: Wed Sep 16, 2009 9:13 pm
Location: pierdut in zid

Post by rocky_stein »

super, si cand te gandesti ca mie nu.mi placeau......ascult doar de cateva luni incoace :D
Ich hass das Menschen.........
"Stillgestanden in der Brust
Ein totes Herz ist kein Verlust
Rührt euch nicht!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

Concertul asta e o minunatie...
User avatar
m1a1carabine
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 261
Joined: Mon Jan 11, 2010 12:04 am
Location: Bucuresti

Post by m1a1carabine »

U2 sunt o minunatie! eu i l-am recomandat lui Slyar mai de mult.. U2 fac showuri exceptionale. Daca puteti faceti rost cat mai rapid de Rattle and Hum , o colectie de cele mai bune performante din joshua tree tour, niste melodii noi cu filmari de la inregistrari in studio si interviuri, 3 h merita. La fel si Zoo tv tour si Popmart sunt must have!!
Daca cumva nu ati ascultat-o deja aici e Zooropa, o melodie exceptionala de la ei dar destul de underrated. Bono are o voce excelenta iar d.p.d.v. al chitarii, arta pura: http://www.youtube.com/watch?v=wlPGIDm-Bvc
Yeaaah \m/
User avatar
Sylar
General
General
Posts: 2821
Joined: Wed Sep 16, 2009 8:00 pm
Location: chick-a-go

Post by Sylar »

album nou Amorphis la anu (scrie pe la inceput, dar cred ca va fi aprilie-mai)

http://www.metalcallout.com/metal-news/ ... -2011.html
Ponta n-a plagiat.Ponta a facut cover.

"Constantin Cristian: eu stiu o troopa care de ani de zile scoate albume da uita sa si cante pe ele!"
User avatar
Cristina
webmaster
webmaster
Posts: 4057
Joined: Wed Sep 16, 2009 12:49 pm
Location: Brasov
Contact:

Post by Cristina »

AMORPHIS! AMORPHIS! AMORPHIS! Yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhh!

"The Joshua Tree" cred ca ramane cel mai bun album U2, m1a1carabine. Tu ce zici?
User avatar
m1a1carabine
Stabshauptmann
Stabshauptmann
Posts: 261
Joined: Mon Jan 11, 2010 12:04 am
Location: Bucuresti

Post by m1a1carabine »

Josua Tree este intr-adevar extraordinar! dar mie imi place mai mult Zooropa( probabil si din cauza pasiunii mele pentru chitara-a fost numit albumul lui Edge) dar un top ar arata cam asa:
1.Zooropa
2.The Joshua Tree
3.War
4.Achtung Baby
5.Pop
6.All that you can't leave Behind
7.Rattle and hum
8.The Unforgettable Fire
9.No line on the Horizon
10.How to dismantle an atomic bomb
11.Boy
12.October

in fine ..da toate imi plac
Yeaaah \m/
Post Reply